21-ви Март – Международния ден на горите

На 21 март отбелязваме Международния ден на горите. Той е установен на 21 март с резолюция на Общото събрание на ООН от 28 ноември 2012 г.  Датата е избрана неслучайно – това е денят на пролетното равноденствие в Северното полукълбо и съответно на есенното равноденствие в Южното полукълбо.

Всяка година различни събития отбелязват и повишават осведомеността за важността на всички видове гори и дървета.
Вниманието в целия свят още веднъж се фокусира върху ефективното стопанисване и опазване на всички гори на планетата с техния разнообразен животински и растителен свят.

Държавите се насърчават да положат усилия за организиране на местни, национални и международни дейности, включващи гори и дървета, като кампании за засаждане на дървета, в Международния ден на горите. Секретариатът на Форума на ООН по горите, в сътрудничество с Организацията по прехрана и земеделие, улеснява провеждането на подобни събития в сътрудничество с правителствата, международни и регионални организации.

Събитието логично предшества утрешните тържества, посветени на Световния ден на водата (22 март). Близостта на двата дни в календара на ООН показва решаващата връзка между водата и горите, която става все по-силна с всеки изминал ден. Екосистемите, градовете и общностите зависят от горите, за да се осигури регулиране и пречистване на водата.

Темата на Международния ден на горите е различна всяка година. За 2020 г. – „Гори и биоразнообразие: Твърде ценни, за да ги загубим“, през 2021 г. – „Възстановяване на горите: път към изход от кризата и благополучие“.
Темата през 2022 г. е „Ролята на горите за осигуряване на устойчиво производство и потребление“.

WWF България предлага няколко съвета за това как да следим за нерегламентирани сечи, докато се разхождаме в гората:

1. Усъмните ли се, че сечта, на която сте попаднали, е нелегална, потърсете обозначителната табела. Тя информира за територията, в която се извършва добивът на дървесина, като показва също и собствеността на гората, разрешението за сеч, датата на издаване и изпълнителя.

2. Сравнете интензивността на сечта. Съотношението на маркираните дървета спрямо общия брой дървета в гората е важен индикатор за незаконна сеч. В младата гора покритието на короните на дърветата не трябва да пада под 70%.

3. Проверете дали дърветата са маркирани. Знакът обозначаващ определените за отсичане дървета е на височина 130 см върху стъблото на дървото. В основата на ствола се поставя втората марка представляваща шестоъгълен печат, която е видима и след отсичането.

4. Използвайте мобилния си телефон за да проверите локацията си с помощта на уникалната платформа за горите в България, разработена от WWF. Там ще намерите детайлна информация за гората и дали има издадено позволително за сеч. Направете проверка в регистъра на ИАГ за позволително за сеч по номера на гората.

5. Ако има разминаване или фалшива маркировка, подайте сигнал за потенциално нарушение на телефон 112.

Повече информация за това какво да направите, ако се съмнявате, че се извършва незаконна сеч, можете да потърсите тук.

 

2022-03-22 / 07:49:26