20 март – Международен ден на щастието

На 20 март ежегодно от 2013 г. се отбелязва Международният ден на щастието, учреден с резолюция на Общото събрание на ООН от 28 юни 2012 г. В документа се посочва, че стремежът към щастие и благополучие е сред основополагащите цели на човечеството. Той трябва да намери отражение в целите на държавната политика на всички страни и да стане съставна част на комплексния и балансиран подход за гарантиране на икономически растеж.

Инициативата за учредяване на деня е на кралство Бутан, където за изчисляване нивото на благополучие на нацията се използва показателят Брутно национално щастие. Той е въведен през 1972 г. от краля Джигме Сингай Вангчук, според когото стандартните макроикономически показатели не отразявали нивото на благополучие в страната. Брутното национално щастие се изчислява по специална методика, свързана с използване на различни показатели – ефикасност на управлението, социална справедливост, защита на околната среда, съхраняване на културното и духовно наследство.

През 2013 г. подразделения, определящи държавната политика за достигане социално благополучие на гражданите, бяха създадени към правителствата на Венецуела и Еквадор. През февруари 2016 г. пост държавен министър на щастието бе учреден в ОАЕ. През януари 2017 г. департамент на щастието бе създаден в индийския щат Мадхия Прадеш. През февруари 2018 г. в Дубай бе обявено създаването на Глобална коалиция на щастието, която включва 6 страни – ОАЕ, Казахстан, Коста Рика, Мексико, Португалия и Словения.

Тази година Йейлският университет предостави възможност на всички желаещи да участват безплатно в онлайн курса „Психология и щастлив живот“, който стана най-популярният в историята на вуза.

От 2012 г. с подкрепата на ООН се публикува Световен доклад на щастието, в който страните са класирани въз основа на нивото на благополучие на гражданите си. При съставянето му изследователи отчитат показатели, като БВП на човек от населението, продължителност на живота, съблюдаване на гражданските свободи, гаранции за заетост, ниво на корупция, и вземат предвид резултатите от изследвания на общественото мнение.

В доклада за 2019 г. за страна с най-щастливо население бе обявена Финландия. В челната петица са също Дания, Норвегия, Исландия и Нидерландия.

Инициативата е подкрепена от Кралство Бутан – страна в Южна Азия. Интересното за Бутан е, че държавата зачита стойността на щастието на народа си повече, отколкото стойността на приходите им. В началото на 70-те години на ХХ век правителството си поставя за цел да работи върху брутно национално щастие вместо върху брутен национален продукт. Бутан е единствената държава в света, която е приела такава политика.
По последни данни най-щастливите 5 държави в света в момента са Финландия, Дания, Исландия, Швейцария и Нидерландия.

Този празник цели да напомни на хората, че да бъдат щастливи е фундаментално право на всеки човек. В негово име ООН създава своята резолюция за щастие, което включва 17 цели, които да се борят с проблеми като глад, неравноправие, насилие, липса на чиста вода, необразованост и военни действия. На този ден хората са призовавани да следват десетте стъпки към глобално щастие. Ето ги и тях:

Стъпка 1: Пожелай на всички „Честит ден на щастието!“
Стъпка 2: Прави това, което те прави щастлив
Стъпка 3: Подари щастие на другите
Стъпка 4: Участвай в щастливо събитие
Стъпка 5: Сподели щастието си чрез социалните мрежи
Стъпка 6: Споделяй резолюцията на ООН за щастие
Стъпка 7: Прочети и сподели докладите за световното щастие
Стъпка 8: Допринеси до сбъдването на 17-те цели на ООН за световно щастие
Стъпка 9: Бъди посланик на щастието в своята общност
Стъпка 10: Практикувай философия на щастието – нека то да е от най-голямо значение!

Макар и ситуацията, в която се намираме в момента, да помрачава дните ни и да сломява духа ни, винаги трябва да откриваме причини да бъдем щастливи! Доказано е, че щастливите хора имат по-силна имунна система. Затова нека се усмихнем на пролетното слънце и да помиришем цветята, нека бъдем благодарни, че сме здрави и в безопасност, нека се насладим на времето, прекарано с любимите си хора, нека ликуваме, че навън цъфтят кокичетата и иглики, нека се зарадваме, че сме прочели онази книга, която дълго време сме отлагали…
Нека подарим щипка щастие. Можем да се усмихнем на близките си без причина, можем да занесем кафе в леглото, можем да се обадим на приятел, който не сме чували отдавна, можем да помогнем на съседа си…
2022-08-02 / 08:01:55